top of page
24.jpeg
Neogotycki Pałac Książąt Lichnowskich, K

"Neogotycki Pałac Ksiąząt Lichniowskich, Krzyżanowice"

autor obrazu Sara Banot

PaÅ‚ac rodizny von Lichnovsky- fot. Eugeniusz SychaPaÅ‚ac usytuowany jest w centralnej części Krzyżanowic, przy ul. Kolejowej. Zbudowany zostaÅ‚ w 1700 roku przez hrabiego Jana Bernarda Praschma, a po jego Å›mierci w 1708 roku sprzedany baronowi Karolowi Gabrielowi von Wengerski. 22 listopada 1775 roku paÅ‚ac staÅ‚ siÄ™ wÅ‚asnoÅ›ciÄ… rodu Lichnowskich, którzy gruntownie go przebudowali okoÅ‚o 1856 roku w stylu neogotyckim. Do chwili obecnej obiekt zachowaÅ‚ zasadniczy ksztaÅ‚t nadany mu podczas ostatniej przebudowy - wznosi siÄ™ na planie rzutu prostokÄ…ta z trzema oÅ›miobocznymi basztami w narożach i wieżą od strony poÅ‚udniowo-wschodniej, w której znajduje siÄ™ kaplica.

Rodzina Lichnowskich zarzÄ…dzaÅ‚a paÅ‚acem przez sześć pokoleÅ„. Ostatnim wÅ‚aÅ›cicielem byÅ‚ książę Wilhelm von Lichnowsky, który w 1930 roku sprzedaÅ‚ posiadÅ‚ość siostrom ze Zgromadzenia Franciszkanek. Wkrótce potem paÅ‚ac zostaÅ‚ wyÅ›wiÄ™cony na klasztor z kaplicÄ…, urzÄ…dzonÄ… w dawnej sali rycerskiej. W klasztorze zaÅ‚ożono dom opieki nad ludźmi starszymi. Siostry opiekowaÅ‚y siÄ™ również chorymi w Krzyżanowicach, a od 1942 roku - mężczyznami chorymi na gruźlicÄ™. UtworzyÅ‚y także i prowadziÅ‚y pierwsze przedszkole. 
Aż do 1945 roku paÅ‚ac wraz z otaczajÄ…cymi go ogrodami i parkiem ogrodzony byÅ‚ murem z cegÅ‚y. Po II wojnie Å›wiatowej wiÄ™kszÄ… część parku, rozciÄ…gajÄ…cego siÄ™ od paÅ‚acu aż do torów kolejowych, rozparcelowano na dziaÅ‚ki budowlane miÄ™dzy mieszkaÅ„ców Krzyżanowic. Każdy nowy wÅ‚aÅ›ciciel musiaÅ‚ rozebrać część muru przylegajÄ…cego do wÅ‚asnej dziaÅ‚ki. StÄ…d też mur, który pozostaÅ‚, koÅ„czy siÄ™ przy ul. Kolejowej. Zniszczeniu ulegÅ‚a też wiÄ™kszość drzew parkowych o cechach pomnikowych.

Przed 1945 rokiem do paÅ‚acu wiodÅ‚y aż trzy bramy wjazdowe. Pierwsza z nich (obecnie nie istniejÄ…ca), kuta z żelaza, znajdowaÅ‚a siÄ™ przy stacji kolejowej. Obok bramy staÅ‚ domek jednorodzinny, murowany z czerwonej cegÅ‚y klinkierki, w którym mieszkaÅ‚a rodzina pilnujÄ…ca wejÅ›cia do parku. Druga brama wychodzÄ…ca na obecnÄ… ulicÄ™ TworkowskÄ…, wybudowana zostaÅ‚a w 1856 roku przez ksiÄ™cia Karola von Lichnowskiego. UpamiÄ™tnia to wmurowana tablica, na której widnieje nazwisko ksiÄ™cia i rok budowy bramy. Dawniej nad bramÄ… znajdowaÅ‚o siÄ™ mieszkanie, którego lokator miaÅ‚ za zadanie zamykać jÄ… i otwierać. Wrota, które zawieszone sÄ… w bramie, zostaÅ‚y rÄ™cznie wykute przez miejscowego kowala. Ze wzglÄ™du na silne pÄ™kniÄ™cia muru, brama zostaÅ‚a zamkniÄ™ta w 1993 roku, a nowe wejÅ›cie do paÅ‚acu znajduje siÄ™ przy ul. Wyzwolenia. Wreszcie trzecia brama, kuta z żelaza, znajdowaÅ‚a siÄ™ w murze koÅ‚o szosy prowadzÄ…cej w kierunku Roszkowa.

Wraz z poczÄ…tkiem 1945 roku uciekajÄ…c przed zbliżajÄ…cym siÄ™ frontem siostry i chorzy opuÅ›cili zabudowania klasztoru. Przez krótki czas wojsko niemieckie zorganizowaÅ‚o w klasztorze szpital dla rannych żoÅ‚nierzy. Od 20 kwietnia 1945 roku stacjonowali tutaj Rosjanie, którzy w kaplicy zorganizowali kuchniÄ™, dÅ‚ugie korytarze klasztorne zamienili na stajnie dla koni, a w pozostaÅ‚ych pomieszczeniach urzÄ…dzili szpital wojskowy. Po zakoÅ„czeniu wojny w dawnym paÅ‚acu wiÄ™ziono gospodarzy i rodziny, które miaÅ‚y duże gospodarstwa lub prowadziÅ‚y sklepy. Wkrótce jednak powróciÅ‚y siostry zakonne i rozpoczęły prace remontowe i porzÄ…dkowe.

PaÅ‚ac zaczÄ…Å‚ znów peÅ‚nić rolÄ™ klasztoru. WiosnÄ… 1947 roku ponownie zostaÅ‚a poÅ›wiÄ™cona odnowiona kaplica klasztorna. W latach 1947-64 klasztor byÅ‚ równoczeÅ›nie domem opieki dla ludzi starszych. W 1964 roku utworzono tutaj Dom Pomocy SpoÅ‚ecznej prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Maryi NieustajÄ…cej Pomocy. MieÅ›ci siÄ™ on w paÅ‚acu do chwili obecnej, a siostry nadal opiekujÄ… siÄ™ gÅ‚Ä™boko upoÅ›ledzonymi dziewczynkami. W 1988 roku zakoÅ„czono budowÄ™ i oddano do użytku dom mieszkalny dla sióstr, znajdujÄ…cy siÄ™ w bezpoÅ›rednim sÄ…siedztwie paÅ‚acu.

W 2006 roku zakoÅ„czono kapitalny remont zakupionego budynku byÅ‚ego oÅ›rodka zdrowia, który zostaÅ‚ zaadaptowany na dom mieszkalny dla dziewczÄ…t intelektualnie niepeÅ‚nosprawnych. Zlokalizowany jest w pobliżu paÅ‚acu przy ul. Kolejowej 31. OpiekÄ™ nad dwudziestoma zamieszkaÅ‚ymi tam wychowankami sprawuje wyspecjalizowany personel: siostry i osoby Å›wieckie. Dom zapewnia dziewczÄ™tom bezpieczne warunki bytowe umożliwiajÄ…ce im godne i aktywne życie, uwzglÄ™dniajÄ…c stopieÅ„ ich fizycznej i psychicznej sprawnoÅ›ci, także pomoc w zaspokajaniu wszelkich potrzeb zdrowotnych, edukacyjnych, religijnych, kulturalnych i spoÅ‚ecznych.

W przeszÅ‚oÅ›ci paÅ‚ac goÅ›ciÅ‚ wiele znakomitych osób. W latach 1843-48 przebywaÅ‚ i tworzyÅ‚ tutaj Franciszek Liszt. Dla uczczenia 100 rocznicy Å›mierci i 175 rocznicy jego urodzin w 1986 roku nastÄ…piÅ‚o uroczyste odsÅ‚oniÄ™cie tablicy pamiÄ…tkowej poÅ›wiÄ™conej kompozytorowi. IstniejÄ… również dowody na pobyt jednego z najlepszych przyjacióÅ‚ Karola Lichnowskiego - Ludwika van Beethovena. OdwiedzaÅ‚ on Krzyżanowice w latach 1806-11. 20 maja 1995 roku miaÅ‚o miejsce odsÅ‚oniÄ™cie tablicy pamiÄ…tkowej, upamiÄ™tniajÄ…cej obecność w paÅ‚acu jednego z najwybitniejszych klasyków wiedeÅ„skich. Od 1995 roku corocznie w maju, w kaplicy klasztornej, odbywajÄ… siÄ™ koncerty poÅ›wiÄ™cone pamiÄ™ci obu kompozytorów, podczas których wykonywane sÄ… ich najbardziej znane utwory.

​

Opracowano na podstawie materiaÅ‚ów UrzÄ™du Gminy Krzyżanowice oraz książki J. Bindacz Krzyżanowice.

bottom of page